Plugins - Yoast Duplicate Post - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (72 entries)

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: Update notice
pt_BR: Aviso de atualização

note: translators: 1: Code start tag, 2: Code closing tag, 3: Link start tag to the template tag documentation, 4: Link closing tag.
en: You can also use the template tag %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sMore info on the template tag%4$s.
pt_BR: Você também pode usar a tag %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sMais informações sobre a tag do modelo%4$s.

note: translators: %s: Post title.
en: New draft of &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Novo rascunho de &#8220;%s&#8221;

[ctx: verb]
en: Clone
pt_BR: Clonar

note: translators: %s: post title
en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>
pt_BR: O item original do qual foi copiado é: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>

en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>
pt_BR: O item original do qual foi copiado é: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>

en: Delete reference to original item.
pt_BR: Excluir a referência ao item original.

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

note: translators: 1: Yoast
en: If you want to stay up to date about all the exciting developments around Duplicate Post, subscribe to the %1$s newsletter!
pt_BR: Se você deseja manter-se atualizado sobre o desenvolvimento do Duplicate Post, assine a newsletter %1$s!

note: translators: %s: Post title.
en: Clone &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Clonar &#8220;%s&#8221;

en: Original item
pt_BR: Item original

en: After the title in the Post list
pt_BR: Após o título na lista de post

en: In a column in the Post list
pt_BR: Em uma coluna na lista de post

en: Show original item:
pt_BR: Mostrar item original:

en: Settings sections
pt_BR: Seções de configurações

en: Settings for Duplicate Post
pt_BR: Configurações do Duplicate Post

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Ver &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Pré-visualizar &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Current user is not allowed to copy posts.
pt_BR: Usuário atual não tem permissão para copiar posts.

en: you probably want this unchecked, unless you have very special requirements
pt_BR: você provavelmente deixará isto desmarcado, a não ser que tenha requerimentos muito especiais

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Show update notice
pt_BR: Mostrar alerta de atualização

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em massa

en: You can use * to match zero or more alphanumeric characters or underscores: e.g. field*
pt_BR: Você pode usar um * para substituir caracteres alfanuméricos ou sublinhados. Exemplo: campo*

en: Menu order
pt_BR: Ordem do menu

en: Author
pt_BR: Autor

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

note: translators: %s: Number of posts copied.
en: %s item copied. | %s items copied.
pt_BR[0]: %s item copiado.
pt_BR[1]: %s itens copiados.

en: Whether the links are displayed for custom post types registered by themes or plugins depends on their use of standard WordPress UI elements.
pt_BR: Se os links são exibidos para os tipos de posts personalizados registrados por temas ou plugins vai depender do uso de elementos padrões da interface do usuário do WordPress.

en: Select the post types you want the plugin to be enabled for.
pt_BR: Selecione os tipos de posts para os quais você deseja que o plugin seja habilitado.

en: Enable for these post types
pt_BR: Ativar para estes tipos de posts

en: Passwords and contents of password-protected posts may become visible to undesired users and visitors.
pt_BR: Senhas e conteúdos de posts protegidos por senhas podem tornar-se visíveis a usuários e visitantes indesejados.

en: Show/hide private taxonomies
pt_BR: Mostrar/esconder taxonomias privadas

en: Add this number to the original menu order (blank or zero to retain the value)
pt_BR: Adicione este número para a ordem original do menu (em branco ou zero para reter o valor)

en: Increase menu order by
pt_BR: Aumente a ordem de menu por

en: except pingbacks and trackbacks
pt_BR: exceto pingbacks e trackbacks

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Children
pt_BR: Filhos

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Password
pt_BR: Senha

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Date
pt_BR: Data

en: Title
pt_BR: Título

en: Post/page elements to copy
pt_BR: Elementos a copiar do post/página

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: What to copy
pt_BR: O que copiar

en: Copy features for this post type are not enabled in options page
pt_BR: Os recursos de cópia para esse tipo de post não estão habilitados na página de opções

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Admin bar
pt_BR: Barra de administração

en: Edit screen
pt_BR: Tela de edição

en: Post list
pt_BR: Lista do post

en: Show links in
pt_BR: Exibir links em

en: Roles allowed to copy
pt_BR: Funções autorizadas a copiar

en: Suffix to be added after the title, e.g. "(dup)" (blank for no suffix)
pt_BR: Sufixo a ser adicionado após o título. Exemplo: "(dup)" (deixe em branco para nenhum sufixo)

en: Title suffix
pt_BR: Sufixo do título

en: Prefix to be added before the title, e.g. "Copy of" (blank for no prefix)
pt_BR: Prefixo para ser adicionado antes do título. Exemplo: "Cópia de" (deixe em branco para nenhum prefixo)

en: Title prefix
pt_BR: Prefixo do título

en: Do not copy these taxonomies
pt_BR: Não copiar estas taxonomias

en: Comma-separated list of meta fields that must not be copied.
pt_BR: Lista separada por vírgulas dos campos meta que não devem ser copiados.

en: Do not copy these fields
pt_BR: Não copie estes campos

en: Duplicate Post Options
pt_BR: Opções do Duplicate Post

en: Copy creation failed, could not find original:
pt_BR: A criação da cópia falhou, o original não foi encontrado:

en: No post to duplicate has been supplied!
pt_BR: Nenhum post foi fornecido para duplicação!

en: New Draft
pt_BR: Novo rascunho

en: Copy to a new draft
pt_BR: Copie para um novo rascunho

en: Clone
pt_BR: Clonar
